недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во Грција најмногу починати од грип во цела Европа

grip

Поврзани вести

Смртните случаи што оваа година се предизвикани од грип во Грција, се побројни во споредба со останатите европски земји, а исклучок е само Шпанија, чие население е четири пати поголемо од грчкото, соопштува весникот „Катимерини“.

Според податоците на Европскиот центар за спречување на болестите, во Грција се регистрирани 106 смртни случаи, што се припишуваат на вируси на грип. Во Шпанија бројот на починатите како последица на заболување од грип изнесува 155 лица.

Смртноста поради грипот во Грција останува највисока во Европа. За оваа година во Франција се регистрирани 52 смртни случаи, а во Романија четири.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести