вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во Грција за два дена пристигнале 1.200 илегални имигранти

migranti

Последни вести

Властите во Грција денеска од Егејското море извлекле повеќе од 300 илегални мигранти кои во земјата влегле од Турција.

Со ова вкупниот број на илегални имигранти кои пристигнале во Грција во изминатите два дена се искачи на 1.200 лица.

По Италија, Грција е главна дестинација за бегалци, кои главно доаѓаат од Сирија, и за таканаречени економски мигранти кои бараат подобар живот во Европската унија. Само оваа година во земјата пристигнале околу 30.000 мигранти.

Земјата побара поголема помош од ЕУ за справување со илегалната миграција, а грчкиот еврокомесар за имиграција Димитрис Аврамопулос, постојано одржува состаноци со владини претставници во Атина.

Повеќето илегални мигранти изминативе два дена пристигнале на островите Лезбос, Кос, Хиос и Фармакониси, сите во близина на турскиот брег.

Најчитани вести