среда, 16 август 2017  |  Вести денес: 30

Во Ханој крадат кора од дрва за која тврдат дека лекува рак

Кора се краде од дрва во главниот град на Виетнам, од луѓе кои веруваат дека таа е лек против рак, јавија локалните медиуми.

ханој

Поврзани вести

Повеќе од 40 дрва од видот Каја се оштетени од централниот дел на Ханој во текот на изминатите седум дена. Според локалната традиционална медицина, кората од дрвото може да лекува канцер иако модерната медицина се уште нема докази за тие тврдења.

Слична таква акција во која биле уништени 10 дрва била извршена во минатиот месец, изјави претставник на градските власти.

Во Ханој секоја година се засадуваат по околу 200.000 дрва и градот има за цел до 2020 година да засади милион дрва.

Најчитани вести