петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Во Индонезија има над пет милиони нарко зависници

за една година неколкукратно се зголемил бројот на Индонезијци кои повремено пушат марихуана, до која овде многу лесно се доаѓа.

narkozavisnica

Последни вести

Индонезискиот Национален одбор за борба против дрогата денеска соопшти дека во јуни месец бројката на нарко зависници  во таа 250 милионска држава надминала пет милиони. Според овој одбор, за една година неколкукратно се зголемил бројот на Индонезијци кои повремено пушат марихуана, до која овде многу лесно се доаѓа.

Одборот посебно предупредува на пораст на нарко зависниците на северот на островот Суматра, каде што само за една година бројката на наркозависници се зголемила за 10 отсто и сега изнесува над 450.000 уживатели. Во овој дел на Суматра, како што се претпоставува, се наоѓаат и неколку центри за чување и дистрибуција на синтетички дроги што се произведуваат во Тајланд, Лаос и Мјанмар.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести