недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 4

Во Ирак и во Сирија убиени околу 6.000 џихадисти

id-isis_thumb_medium380_0

Последни вести

Американскиот секретар за одбрана, Чак Хејгелизјави дека САД оценуваат дека околу 6.000 џихадисти се убиени во воздушните напади на меѓународната коалиција против припадниците на Исламска држава (ИД) во Ирак и во Сирија.

Тој предупреди дека е против пребројувањето на телата како мерка за напредок во војната против џихадистите.

Американскиот амбасадор во Ирак, Стјуарт Џонс во вчерашното интервју за телевизијата Ал Арбија првпат соопшти колку џихадисти се елиминирани во воздушните напади.

Сепак не постои независна потврда за проценката на Пентагон за бројот на жртвите во редовите на ИД при воздушните напади, како што и останува нејасно колку цивили се ненамерно убиени во истите напади.

Меѓународната коалиција отпочна со воздушни напади во Ирак на осми август, а во Сирија на 23 септември.

Најчитани вести