среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Во Ирак пристигнаа првите пет руски борбени авиони

140619-iraq-us-f18-jet-437a_4350502931c3ac80ad5a32d3280ce1b7

Поврзани вести

Русија на силите во Ирак им ги испорача првите пет борбени авиони кои Ирак ги купи како поддршка во борбата против бунтовниците во таа земја.

Ирачките сили синоќа ја примија првата испорака руски борбени авиони.

Ирачкиот премиер, Нури ел Малики, изјави дека во четврток Багдад од Москва ќе купи уште најмалку 12 авиони, а договорот за набавка меѓу двете држави се проценува на повеќе од 500 милиони долари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести