петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 33

Во Ирак пронајдена масовна гробница со 150 тела

Џихадистите од Исламска држава ги заробиле мажите сунити од околините села на Рамади и синоќа ги убиле и закопале.

irak

Последни вести

Масовна гробница со 150 тела е пронајдена во околината на ирачкиот град Рамади, соопштија денеска ирачките безбедносни сили, објави МИА.

Џихадистите од Исламска држава ги заробиле мажите сунити од околините села на Рамади и синоќа ги убиле и закопале.

Очевидци потврдија друг сличен таков случај со членови од истото племе Албу намир. Телата на 70 припадници на племето биле откриени во близина на градот Хит. Поголемиот број од жртвите биле припадници на сунитска паравоена група која се бори против ИД.

Ирачките безбедносни служби не можат да го потврдат инцидент од околината на Хит.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести