четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во Ирак со закон ќе се мажат девојчиња помлади од девет години?

Al Kuthra Patrol

Поврзани вести

Владата во Ирак го прифатила предлогот на новиот закон за брак, според кој што малолетници, помлади од девет години можат да стапат во брачна заедница. За голем број жители на оваа земја овие измени се чекор наназад за правата на жените.

Овие мерки, чија цел е создавање на различни закони за шиитското мнозинство, дополнително ќе влијае на се’ подлабоките поделби на оваа земја. Исто така, може да доведе до се’ поголем број на девојчиња помлади од 18 години кои ќе бидат принудени да се омажат поради законот кој е на сила во земјата.

„Овој закон претставува злосторство против човештвото како и против детството“, рекла угледната активистика за човекови права Хана Адвар.

Моменталните законски регулативи за брак пропишуваат можност за склучување брак без согласност од родителите и одобрение од 18-тата годна, а девојкте на возраст од 15 години можат да склучат брак со согласност од родителите и старателите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести