четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 39

Во Ирак убиени 70 затвореници

avtomobili-bombi-irak-650x320

Поврзани вести

Во близина на Хил, јужно од Багдад, убиени се 70 затвореници, соопштува Би-Би-Си. Затворениците, кои се обвинети за тероризам, биле префрлувани во затвор на југ од безбедносни причини кога конвојот бил нападнат. Во оганот кој го отвориле напаѓачите, убиени се 70 затвореници, ранети се шест полицајци, како и шест напаѓачи.

Во меѓувреме, американскиот државен секретар, Џон Кери, денеска доплатува во ирачката престолнина, додека сунитските герилци се повеќе заземаат територија во северозападен Ирак.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести