вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 4

Во ИСИС воодушевени од масакрот: “Тоа се наши лавови, а ова е само почеток!”

i

Последни вести

Светот се уште е во шок по крвавиот масакр кој што терористите го изведоа во Париз во името на муслиманството и пророкот Мухамед, а од ИСИС за масакрот доаѓаат само пофални зборови.

Имено, борецот од Исламската држава, Абу Мусаби, во разговорот со новинарите од ”Reuters”имал само убави зборови во врска со синоќешниот напад врз францускиот сатиричен магазин”CharliIe Hebdo“, во рамките на кој беа убиени 12 лица.

Велејќи дека е одмазднички напад за навредите упатени кон муслиманството, Мусаби изјавил: “Лавовите на Исламот го одмаздија пророкот Мухамед”. Сириецот кој се бори во редовите на ИСИС додал: “Тоа се наши лавови. Ова е само првата капка крв, ќе има уште многу”.

Интервјуто за ”Reuters” било направено директно од Сирија, преку Скајп, а Мусаби додал и дека тој и неговите браќа се пресреќни поради нападот. “Нека се плашат новинарите, треба да се плашат”, изјавил тој, додавајќи дека не знае кои се извршителите на масакрот, пренесува Точка.мк.

Засега се уште никој не ја презел одговорноста за нападот во кој што тројца терористи на брутален начин им го одземаа животот на вкупно 12 лица, од кои што поголемиот дел се новинари и карикатуристи од споменатиот сатиричен магазин.

isis

isis1

ttt hd paris grab (3).png

ttt hd paris grab (5).png

isis4

isis5

 

 

Најчитани вести