сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 16

Во Истанбул се апсат лица осомничени за тероризам

turcija-apsenje--685x320

Поврзани вести

Полицијата во Истанбул приведе 15 лица осомничени за тероризам, објавија турските медиуми.

Уапсените се членови на екстремистичката група „Револуционерна народно-ослободителна партија – фронт”. За време на апсењата биле запленето поголемо количество оружје и документација.

Во паралелна полициска операција биле уапсени уште 20 лица, членови на патриотски револуционерно младинско движење поврзано со забранетата Работничка партија на Курдистан.По медицинска сертификација уапсените биле изведени пред суд.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести