понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 17

Во Италија уапсени 12 лица поради фалсификувани монети на евра

euro-coins

Последни вести

Дванаесет лица беа уапсени од страна на италијанската полиција поради фалсификувани монети на евра.

Се претпоставува дека монетите нелегално се внесени од Кина, соопшти Европол.

Истрагата почнала во септември, кога над половина милион евра во фалсификувани моменти од едно и две евра биле откриени во чанти во контејнер покрај Неапол.

Апсењата се спроведени минатата недела, а меѓу уапсените е и осомничениот лидер на криминалната група, жител на Гана, кој работел во италијанскиот град Палермо.

Производството било контролирано од лице од Шангај, кое имало капацитети за производство на голема количина на фалсификувани монети.

Најчитани вести