петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 43

Во Италија уапсени две лица осомничени за планирање на напади во Рим и Лондон

Италијанската полиција во вторникот уапсила две лица, припадници на екстремистичка ќелија, осомничена за планирање на напади во Рим и Лондон, соопшти Reuters повикувајќи се на извор во истрагата.

Полицијата синоќа изврши 128 претреси во Франција

Полицијата синоќа изврши 128 претреси во Франција

Последни вести

Терористичката ќелија дејствувала во Пуља, во југоисточниот дел на Италија, и планирала „да изврши насилни напади со цел меѓународен тероризам во Италија и во странство”, соопштиле од полицијата.

Во ќелијата биле вклучени пет лица – четворица Авганистанци и еден Пакистанец, од кои тројца сѐ уште се на слобода, додава Reuters.

Најчитани вести