петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Во Италија уапсени фалсификатори на над пола милион евра во монети

gdgdg500

Последни вести

Дванаесет лица се уапсени од италијанската полиција поради фалсификувани монети на евра, за кои се претпоставува дека нелегално се внесени од Кина.

Европол соопшти дека истрагата почнала во септември, кога над половина милион евра во фалсификувани монети од едно и две евра биле откриени во чанти во контејнер покрај Неапол.

Апсењата се спроведени минатата недела, а меѓу уапсените е и осомничениот лидер на криминалната група, жител на Гана, кој работел во италијанскиот град Палермо.

Производството било контролирано од лице од Шангај, кое имало капацитети за производство на голема количина на фалсификувани монети.

Најчитани вести