петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 29

Во Италија запленета албанска марихуана вредна 13 милиони евра

Ден претходно, припадниците на италијанската поморска полициска патрола во регионот на Пуља запленија 2,2 тона мархуана, исто така прошверцувана од Албаниј

italija marihuana

Поврзани вести

Италијанската полиција во акција спроведна во местото Тенека ди Молфета во регионот на Бари, заплени 1,8 тони марихуана, прошверцувана од Албанија, чијашто вредност на нарко пазарот би достигнала 13 милиони евра.

Според полициски извори, дрогата била натоварена во два камиона. Во акцијата се уапсени четири лица, двајца Италијанци и двајца Албанци, на возраст од 27 до 50 години.

Ден претходно, припадниците на италијанската поморска полициска патрола во регионот на Пуља запленија 2,2 тона мархуана, исто така прошверцувана од Албанија.

Дрогата била откриена во напуштен чамец во непосредна близина на брегот. Вредноста на дрогата е проценета на 22 милони евра.

Најчитани вести