понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 1

Во италијански град се роди бебе по цели 28 години

bebarukadrzanje

Поврзани вести

Во италијанскиот град Остана се роди бебе по цели 28 години.

Жителите на гратод не северот на Италија го прославиле раѓањето на првото бебе по 28 години.

Малиот Павло е роден во Торино, а кога среќните родители го донеле дома, во градот со само 85 жители била приредена голема прослава.

Градоначалникот Џкомо Ломбардо бил воодушевен.

-Прво не можев да верувам дека тоа е вистина. Веста ме шокираше, пресреќен сум. Ова е остварување на сонот, рекол првиот човек на местото од кое жителите се иселуваат веќе 100 години.

Во градот на почетокот на 20. век живееле илјада луѓе, а по Втората светска војна започнало иселувањето.

Родителите на бебето се воодушевни од реакцијата на сограѓаните и велат дека покрај предизвиците планираат да останат во Остана, на околу 60 километри југозападно од Торино…

 

Најчитани вести