вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Во јануари потрошени 946.302 мегават часови електрична енергија

Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 61.1 отсто во бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија, додека домашното производство на лигнит учествува со 97.6 отсто во вкупната потрошувачка на јаглени.

struja2-

Поврзани вести

Според податоците на Државниот завод за статистика, во јануари 2014 година, во Република Македонија, вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 946 302 мегават часови електрична енергија, 28.773 мил. кубни метри природен гас, 662 370 тони јаглен и 57 518 тони нафтени продукти.

Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 61.1 отсто во бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија, додека домашното производство на лигнит учествува со 97.6 отсто во вкупната потрошувачка на јаглени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести