среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во јуни откупени земјоделски производи вредни 741,3 милиони денари

fruits-and-vegetables

Поврзани вести

Вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски производи во јуни 2014 година изнесувала 741.313.000 денари, што е за 15.2 отсто помалку во споредба со јуни лани, соопшти Државниот завод за стистистика.

Вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски производи во јуни 2014 година изнесувала 741.313.000 денари, што е за 15.2 отсто помалку во споредба со јуни лани, соопшти Државниот завод за стистистика.

Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е зголемена за 12.4 проценти, а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е намалена за 29.2 отсто.

Намалување на вредноста на откупените и продадените земјоделски производи е забележано кај житата, индустриските растенија, алкохолните пијалаци, живината и јајцата и млекото, додека зголемување е забележано кај градинарските и фуражните растенија, овошјето, добитокот, млечните производи и рибата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести