четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Во јуни потрошени скоро 586 илјади мегават часови струја

struja-dalekovod1

Последни вести

Во месец јуни во Македонија се потрошени 585.582 мегават часови електрична енергија, 2.984 милиони нормални метри куби природен гас, 385.998 тони јаглен и 62.321 тони нафтени продукти, објави денеска Државниот завод за статистика.

Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 56,7 проценти во бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија, а 94,9 проценти од вкупната потрошувачка на јаглени се употребени за производство на електрична енергија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести