петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во Каиро започна донаторска конференција за обнова на Газа

522333_keri-ap_f

Последни вести

Претставниците на десетина земји се собраа во Каиро на собирот чија цел е да се соберат милијарда долари за да се обнови појасот Газа, кој беше разрушен во неодамнешната седумнеделна војна меѓу Израел и Хамас.

Државниот секретар Џон Кери допатува утринава во главниот град на Египет за да присуствува на конференцијата, која се одржува месец и половина откако беше прекинат огнот во таа војна.

Се очекува обнова на мировните преговори меѓу Израел и Палестина кој се во прекин од крајот на април.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести