Свет

Во Каиро започна донаторска конференција за обнова на Газа

Во Каиро започна донаторска конференција за обнова на Газа

Претставниците на десетина земји се собраа во Каиро на собирот чија цел е да се соберат милијарда долари за да се обнови појасот Газа, кој беше разрушен во неодамнешната седумнеделна војна меѓу Израел и Хамас.

Државниот секретар Џон Кери допатува утринава во главниот град на Египет за да присуствува на конференцијата, која се одржува месец и половина откако беше прекинат огнот во таа војна.

Се очекува обнова на мировните преговори меѓу Израел и Палестина кој се во прекин од крајот на април.