недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во Каиро започна нов судски процес против Морси

morsi

Поврзани вести

Во Каиро започна нов судски процес против поранешниот претседател на Египет, Мохамед Морси, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

Поранешниот шеф на државата е обвинет за масовно бегство на затвореници за време на револуцијата од Арапската пролет на 25 јануари 2011 година, меѓу кои бил и самиот тој.

Заедно со него на обвинителната клупа се наоѓаат и 20 членови на движењето „Муслимански браќа“.

Првата рочиште се одржува во полициската академија во предградие на Каиро, каде што се воведени засилени мерки за безбедност.

Морси е обвинет за уште три дела, вклучувајќи и убиството на демонстранти.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести