вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Во Калифорнија прогласена вонредна состојба

Прогласувањето вонредна состојба на Калифорнија и’ овозможи да добие помош од федералните органи во борбата со сушата

susa

Поврзани вести

Гувернерот на Калифорнија, Џери Браун, прогласи вонредна состојба во оваа сојузна американска држава поради најтешката суша во последните 100 години.

Сушата во голема мера го погоди земјоделското производство во Калифорнија, додека шумите ги голтаат пламени јазици.

Гувернерот апелирал до граѓаните да ја намалат потрошувачката на вода барем за 20 отсто и да се потрудат да ја сочуваат на секој можен начин.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести