петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 63

Во Канада падна снег

Само еден ден претходно, во неделата, температурите во во овој реон достигнаа до 24 степени Целзиусови.

canadasnow

Последни вести

Првиот снег, кој обично жителите на Канада го очекуваат на крајот на октомври, вчера заврна во западниот дел на земјата.

Како што велат од Националната метеоролошка служба, во неколку градови во провинцијата Алберта, конкретно во најголемиот Калгари, паднале меѓу пет и 10 сантиметри снег.

Југозападниот дел на Алберта вчера беше зафатен од студен бран, поради што дојде и до врнежи од снег.

Само еден ден претходно, во неделата, температурите во во овој реон достигнаа до 24 степени Целзиусови.

Обично првиот снег во Алберта доаѓа кон крајот на октомври.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести