петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Во Канада зголемено нивото на опасност од терористички напади

Одлуката уследи откако во понеделникот канадски екстеремист со автомобил удри двајца војници во Квебек, при што едниот загина. Во полициската акција напаѓачот е застрелан. Полицијата соопшти дека тој имал радикални идеи, а настанот е оценет како тероризам.

kanada

Последни вести

Канада го зголеми нивото на опасност од терористички напади од ниско на средно, објави МИА.

Портпаролот на Министерството за јавна безбедност изјави дека одлуката е донесена како резултат од конкретна закана од групите Исламска држава, Ал Каеда и Ал Шабаб.

Одлуката уследи откако во понеделникот канадски екстеремист со автомобил удри двајца војници во Квебек, при што едниот загина. Во полициската акција напаѓачот е застрелан. Полицијата соопшти дека тој имал радикални идеи, а настанот е оценет како тероризам.

Мартин Руло (26) го прифатил исламот, а бил следен од службите под сомнеж дека е поврзан со исламистички борци. Во текот на летото на Руло му бил одземен пасошот за да не замине во Турција, а оттаму во Сирија.

– Полицијата немаше доволно докази за да подигне обвинение против него и не можепе да го предвиди нападот, изјави претставник на полицијата

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести