недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Во Казахстан има епидемија на спиење

Заспиваат на неколку дена и потоа не се сеќаваат на ништо.

spienje-27-mart-540x320

Поврзани вести

Изминативе неколку дена селото Калачи во Казахстан е во центарот на вниманието поради мистериозната болест од која 30 од 300 жители заспиваат на неколку дена, а кога ќе се разбудат, не се ни сеќаваат на тие денови.

-Одеднаш ќе заспијам и се заборавам. Не се сеќавам како сум дошол во болница, ниту која е причината за ова, вели Александер, жител на селото.

-Во почетокот не можам да го контролирам телото, не можам да зборувам, потоа заспивам и немам контрола над себе, вели друга жителка.

Пред 20 години во близината на ова место постоеле три големи рудници на ураниум. Некои жители се сомневаат дека причина за оваа болест е токму радијацијата.

Меѓутоа експертите од Казахстан ја тестирале водата, земјата, воздухот и снегот, и резултатите се во граница на нормалата. Дури и жителит на останатите места во близина немаат епидемија на спиење.

Се очекува да се вклучат меѓународни експерти, за да помогнат во утврдување на причините за оваа несекојдневна болест.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести