четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Во Киев започна дводневниот Совет на министри на ОБСЕ

obse

Поврзани вести

Во Киев денеска започнува дводневното заседание на Советот на министрите од Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), пренесе „Укринформ“.

На средбата ќе учествуваат повеќе од 30 министри за надворешни работи од земјите-членки на организацијата.

Претходно рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров соопшти дека ќе учествува на средбата на ОБСЕ. Руската делегација ќе го постави прашањето за усогласувањето на интегративните процеси во Западна и Источна Европа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести