недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Во Кина има околу 200 фантомски градови

chinatown-by-bluewaikiki

Поврзани вести

Во Кина има околу 200 фантомски градови, односно градови во кои околу 60 милиони станови се сосема празни.

Луксузни станови, прекрасно уредени паркови, одлична инфраструктура, џиновски трговски центри. Вака изгледаат модерните кинески градови, но она што сепак им недостасува – се жители.

Според експертите, една од причините за тоа е пренасочување на невработените кон градежништвото, со што се градат непотребни објекти, како и екстремно високите цени на недвижностите.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести