петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Во Кина лани егзекутирани над 2.400 луѓе

Бројот на егзукутирани е за 20 проценти поголем во однос на 2012 година.

CHINA-51343166

Последни вести

Во Кина лани е извршена смртна казна на над 2.400 луѓе, со што таа е земја со најголем број егзикуции во светот, соопшти денеска кинеската организација за заштита на човековите права Фондацијата Дуи Хуа.

Бројот на егзукутирани е за 20 проценти поголем во однос на 2012 година, наведува Фондацијата.

Во Кина има многу повеќе егзекуции отколку во сите останатите земји во светот, додава кинеската ораганизација за заштита на човековите права во својот извештај.

Амнести интернешнл во својот годишен извештај наведе дека во 2013 година ширум светот, без Кина, се извршени 778 смртни казни.

Дуи Хуа податоците ги собрала преку судскиот официјален претставник кој воедно има пристап до бројот на извршени егзикуции во текот на секоја година.

Над стотина луѓе се егзикуирани во Кина, врз основа на обвинение за тероризам.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести