сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Во Кина приведени се 380 лица, а рaзбиени се 32 терористички ќелии

Кинеските власти ја префрлија вината за нападите на исламските сепаратистри од Синџијанг кои на тоа подарчје сакаат да воспостават независна држава Источен Туркестан, потсетува Ројтерс.

kina

Поврзани вести

Властите во регионот Синџијанг на западот на Кина, привеле 380 лица и разбиле 32 терористички ќелии изминатиот месец, колку што трае акцијата на безбедносните сили против исламистичките екстремисти, јавија денеска кинеските медиуми.
Кина започна со пресметка со екстремистите по низата крвави инциденти, посебно во Синџијанг каде што живеат муслиманите Ујгури.

Кинеските власти ја префрлија вината за нападите на исламските сепаратистри од Синџијанг кои на тоа подарчје сакаат да воспостават независна држава Источен Туркестан, потсетува Ројтерс.

Во последните неколку години во овој дел имало 200 жртви, потврди владата, вклучувајќи и 13 лица кои полицијата ги усмртила во текот на нападот на една полициска станица изминатиот викенд.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести