петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 48

Во Кина се бараат лица за мазење на бебиња панди

pandi

Последни вести

Центарот за истражување и заштита на џиновски панди во Ченгду, во кинеската провинција Сечуан, бара лица чија задача ќе биде да ги мазат бебињата на овие загрозени животни.

Според весникот „Чајна дејли“, овие експерти за мазење ќе имаат платена храна и спиење и годишна плата од 200.000 јуани (околу 28.000 евра).

Центарот вработува и други видови експерти, како што се специјалисти за хранење бебиња панди кои мора да носат облека како панди за да младенчињата им приоѓаат без страв.

Најчитани вести