сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во кинески Синџијанг 12 мртви

АП пренесува дека уште шест лица се погубени во три експлозии кои погодиле фризерски салон, пазар и возило.

kina

Поврзани вести

Шест лица загинаа во експлозија, а уште шест се убиени од страна на полицијата во новото насилство до кое дојде во западниот регион Синџианг, во кое живее етничко малцинство Ујгура, пренесуваат кинеските државни медиуми.

Напаѓачите фрлиле експлозив на полицијата во петокот во округот Синхе. Во тој напад се убиени шест полицајци и уапсени пет осомничени.

АП пренесува дека уште шест лица се погубени во три експлозии кои погодиле фризерски салон, пазар и возило.

Овој случај е под истрага, а инаку Синџијанг е регион на постојани тензии кои доаѓаат од Ујгура кои тврдат дека се изложени на дискриминација и верско ограничување од страна на кинескиот Хан народ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести