четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 39

Во Кобане убиени неколку стотици џихадисти

Портпаролот на Пентагон Џон Кирби изјави дека САД во воздушните напади убиле неколку стотици џихадисти во Кобане и околината и додаде дека мнозинсвото од населението побегнало од градот, поради напредувањето на екстремистите и нивните намери да го заземат.

_77986001_d795cd25-8291-40cc-89d4-2ef40a2eaaef

Последни вести

Неколку стотици џихадисти се убиени во американските воздушни напади во Кобане и неговата околина, но групацијта „Исламска држава“ се уште може да го заземе овој стратешки важен сириски град на границата со Турција, соопшти денеска Пентагон, објави МИА.

Портпаролот на Пентагон Џон Кирби изјави дека САД во воздушните напади убиле неколку стотици џихадисти во Кобане и околината и додаде дека мнозинсвото од населението побегнало од градот, поради напредувањето на екстремистите и нивните намери да го заземат.

– Кобане и натаму може да падне. ИД не крие дека го сака тој град и дека ќе продолжи во него да ги испраќа своите борци, рече Кирби.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести