петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 36

Во Косово идентификувани 30 жртви на трговијата со луѓе

droga_copy_1

Последни вести

Триесет жртви на трговијата со дрога се идентификувани во Косово во првата половина од годината.

Од вкупниот број идентификувани жртви, 25 биле од Косово, четворица од Албанија и една девојка од Романија. Поголемиот број биле девојки на возраст од 14 до 17 години.

Во Косово уапсени се 106 луѓе под сомнение дека се вклучени во мрежата на трговија со луѓе и проституција, од кои 99 се од Косово, шест од Албанија и еден Италијанец.

Косовската полиција соопшти дела 40 лица се лишени од слобода поради сомнение дека се вмешани во трговијата со луѓе, 29 за овозможување или принудување на проституција, 34 за проституција и три лица за други дела.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести