петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Во Косово пристигнале 50 милиони евра од блискоисточните земји

Kosovo-elections-2013

Поврзани вести

Педесет милиони евра се пристигнати во Косово од блискоисточните земји изминативе години, вели Бешким Зечири, кој го проучива финансирањето на тероризмот.

– Тоа се средства чие потекло треба да се утврди, да се анализираат трансакциите, да се направи аналитички профил што бара исклучително сериозен пристап. На основа на меѓународните извештаи за тероризмот, американскиот Стејт департмент објавен минатата година посочи дека косовската Влада и нејзините институции треба сериозно да пристапат кон проблемот на финансирање на тероризмот. Укажано е дека не се знае изворот на финансирање на неколку невладини организации, како и тоа дека Косово не се занимава со тоа, истакна Зечири.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести