понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 64

Во Косово уапсени тројца осомничени за тероризам

Осомничените се уапсени на граничниот премин „Генерал Јанковиќ“, кога излегувале од Македонија, каде претходно беа вратени од турските власти, се наведува во соопштението на косовската полиција.

Во Косово уапсен три лица осомничени за тероризам

Во Косово уапсен три лица осомничени за тероризам

Поврзани вести

Косовската полиција на граничниот премин со Македонија, „Генерал Јанковиќ“ уапси три осомничени лица за тероризам, јави Танјуг, повикувајќи се на порталот „Коха.нет“, објави МИА.

– Трите лица се уапсени под сомнение дека сториле кривично дело организирање и учество во терористички групи. Осомничените се уапсени на граничниот премин „Генерал Јанковиќ“, кога излегувале од Македонија, каде претходно беа вратени од турските власти, се наведува во соопштението на косовската полиција.

Полицијата извршила и претрес на две локации при што биле пронајдени релавантни докази.

На тројцата уапсени одреден им е притвор од 48 часа.

Најчитани вести