вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во Краматорск 10 мртви, украинската војска го контролира градот

ukraine

Поврзани вести

За време на специјална операција на украинските сили за безбедност во Краматорска во Доњетската област, според најновите информации, загинале речиси 10 лица, а војниците со исклучок на централниот плоштад и градското собрание, го контролираат градот, јавуваат денеска руските медиуми.

„За време на операцијата во Краматорска загинале 10 лица, вклучувајќи двајца војници. Војниците досега успеаа да ги заземат сите згради, зградата на Министертвото за внатрешни работи и Службата за безбедност на Украина, а заземена е и телевизиска кула. Се исклучуваат руските канали и се вклучува емитување на украински“, јавил новинар на руската телевизија Росија 24, јавува новинска агенција Интерфакс.

Агенцијата пренесува и соопштение на министерот за внатрешни работи на Украина, Арсен Аваков објавено на неговиот профил на Фејсбук во кое се наведува дека во текот на изминатата ноќ Националанта града и оружените сили зазеле телевизиска кула.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести