понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во Крим се регистрирани над 1,5 милиони гласачи

krim

Последни вести

Изборната комисија на Крим објави дека се регистрирани над 1,5 милиони гласачи за референдумот со кој треба да се определи статусот на автономната република, пренесе „РИА Новости“.

„Ги направивме списоците на избирачите. Вкупно во гласањето можат да учествуваат 1.515.000 лица. Во овие податоци не се вклучува Севастопол, кој има сопствена изборна комисија“, рекол претседателот на Изборната комисија на Крим, Михаил Малишев.

Тој посочи дека сите гласачки ливчиња биле доставени под сигурна стража до сите 27 територијални комисии, што ќе почнат со распределбата на гласовите по избирачките места.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести