Македонија

Во Куманово повредени 12 полицајци, тројца потешко

Во Куманово повредени 12 полицајци, тројца потешко

Во престрелката меѓу полицијата и сè уште неидентификувана вооружена група, утрово во Kуманово повредени се 12 полицајци, а меѓу нив неколку со тешки повреди.

Светлана Спасовска од Карил во Кумановската болница за TV „Телма“ изјави дека на тројца од полицајците им била укажана лекарска помош, но сите се пренесени во Клиничкиот центар во Скопје кој е под силно полициско обезбедување.

-Во раните утрински часови околу 5 часот беа донесени тројца полицајци од специјална единица повредени со прострелни рани во рамо, нога и во долниот предел на колкот. Сите се пренесени во Скопје, истакна Спасовска за Телма.

Сите влезови на Клиничкиот центар во Скопје, пак, се под силно полициско обезбедување на специјалните сили.

Блокиран е главниот влез во болницата, каде што се очекува да бидат донесени петмината ранети во акцијата што утринава околу 4 часот почна да ја спроведува полицијата во потрага по неидентификувана вооружена група која се сомничи дека стои зад нападите на караулата во Гошинце.