сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Во Либерија прогласена вонредна состојба поради епидемија на ебола

liberija

Поврзани вести

Либерија прогласи вонредна состојба поради епидемија од смртоносната ебола, додека американскиот претседател Барак Обама изјави дека прерано е на жртвите на оваа болест во Африка да им се испраќаат лекови, кои се во експериментална фаза.

Претседателката на државата Елен Џонсон Серлиф прогласи вонредна состојба во земјата и предупреди дека се потребни вонредни мерки заради опстанок на државата.

Парламентот денеска ќе ја ратификува оваа одлука, а истото ќе го направи и парламентот на Сиера Леоне, каде што вонредна состојба е прогласена минатата недела.

Вирусот однесе 1000 животи, а вонредната состјба ќе трае најмалку 90 дена.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести