понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Во лизгање на земјиште во Кина загинаа 14 лица

kinalizganjezemjiste

Поврзани вести

Лизгање на земјиштето во село во југозападна Кина однесе 14 животи. Дваесет и две лица се повредени, а единаесет се сметаат за исчезнати.

Повеќе од 600 припадници на спасувачките тимови трагаат по преживеаните во селото Јингпиинг во провинцијата Гуиџоу,каде во одронот кој се случи во средата навечер, урнати се 77 куќи, јави кинеската новинска агенција Синхуа.

Во одронот оштетен е и еден резервоар за вода, што предизвика поплава и дополнително го загрози погоденото подрачје.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести