Свет

Во Лондон уапсен пакистански политичар

Во Лондон уапсен пакистански политичар

Британската полиција го уапсила Алта Хусаин, пакистански политичар во егзил во Лондон под сомнение дека перел пари.

Хусеин е на чело на движењето Мухајир Куми од Карачи, а во егзил е од првата половина на 90-те години.

Неодамна, неговата партија организирала повеќе протести по што сојузната влада му издала пакистански пасош. Хусеин има и британско државјанство.