четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Во мај имало 13 отсто повеќе туристи за разлика од лани

turistichki-panoramski-dvokaten-avtobus-niz-ulicite-na-skopje-93260

Поврзани вести

Во Македонија во мај годинава се регистрирани 76.419 туристи и 171.097 ноќевања. Бројот на туристи во Македонија во мај годинава поголем за 13 отсто за разлика од лани. Бројот на ноќвања пак е зголемен за 12,5 проценти.

Во мај годинава споредено со мај лани за 13 проценти е зголемен бројот и на домашните и на странските туристи. Кај ноќевањата на домашните туристи има зголемување за  9,8 проценти, а  кај странските за 14,3 проценти.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести