сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Во Македонија има 1,28 милион интернет корисници

Профил на социјалната мрежа Фејсбук имаат 963.000 македонски граѓани.

internet

Последни вести

Од вкупното население во Македонија, интернет користат 1.281.000 или 61,2 отсто од граѓаните.

Ова го покжале податоците на специјализираниот статистички веб сајт „Интернет ворлд стат“.

Профил на социјалната мрежа Фејсбук имаат 963.000 македонски граѓани.

Во Европа интернет користат 566 милиони луѓе, а 251 милиони имаат Фејсбук профили.

Во светот, пак, има 2,81 милијарда интернет корисници, а 980 милиони регистриран Фејсбук профили.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести