среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 14

Во Македонија никогаш не се граделе три автопати и повеќе локални и регионални патишта

avtopat_1

Поврзани вести

Никогаш во Македонија не се граделе три автопати, а во исто време и изградба и реконструкција на повеќе локални и регионални патишта, рече вечерва премиерот Никола Груевски, во своето обраќање во Дневникот на „Сител“.

„За економскиот раст влијаат и проектите за изградба и реконструкција на локални и регионални патишта за што се одвоени 100 милиони евра. Оваа година поголем импулс на раст ќе се добие поради изградбата на трит автопати“, рече Груевски.

Тој нагласи дека овој импулс на градежниот сектор ќе значи и отворање на нови работни места како и развој на повеќе сектори во земјата.

Премиерот напомена дека освен во патната се инвестира и во железничката инфраструктура, односно се реконструира и гради пругата до Бугарија, се реконстрира Коридорот 10, се обновува возниот парк на Железницата за дури 60 отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести