недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во Македонија поплави, во регионот снежен хаос

snezna-bura

Последни вести

Снежна бура, најсилна оваа зима вчера ја зафати Словенија. Поради обилните врнежи затворени се неколку училишта, а воведена е и забрана за движење на тешки товарни возила.

Се очекува да наврнат големи количини снег, а на некои места снежната прекривка би можела да достигне и до 80 сантиметри.

slovenija

На возачите им се советува да не тргнуваат на пат и им се преорачува да го користат железничкиот сообраќај.

Обилните снежни врнежи и силниот ветер прво го погодиле западниот дел на земјата.

Засега затворени се училишта на две места во западниот дел на државата, но се очекува прекин на наставата и во неколку други училишта.

Во Словенија е прогласен портокалов степен на опасност, а во некои делови од земјата е прогласен црвен аларм.

hrvatska1111

Најавеното влошување на временските услови се оствари и во Хрватска, која исто така е зафатена од силно снежно невреме, кое предизивка отежнато одвивање на сообраќајот.

Врнежи од снег имало непрестано во текот на изминатата ноќ. Врнежите ќе продолжат и денеска кога се очекува да наврнат дополнителни 20 до 30 сантиметри снег.

Издадено е „црвено предупредување“  во неколку региони од земјата.

Метеоаларм денеска во БиХ издаде портокалов аларм поради интензивните врнежи од снег во северозападниот дел од земјата и растот на снежната прекривка.

Голем број населби во земјата се останати без електрична енергија, училиштата не работат, а движењето низ улиците е отежнато како за возачите, така и за пешаците.

Во Црна Гора времето денеска ќе биде претежно облачно и врнежливо, а ќе има и појава на грмежи. На повисоките места ќе има врнежи од снег.

david-go-poplavi-cheshinovo-obleshevo-shtip-se-spasi-224698

Обилните врнежи од дожд само дополнително ја отежнуваат состојбата во поплавените подрачја во Македонија, но службите и граѓаните интензивно работат на превенција од евентуални поголеми штети.

Најчитани вести