четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Во Маврови Анови снежна покривка од 40 сантиметри

sneggg

Последни вести

Највисока снежна покривка, од 40 сантиметри, измерена во 7 часот имало во Маврови Анови, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Во Лазарополе има 35 см снег, во  Крушево 17 см, во Пожаране 15 см, Тетово 13 см, во Виница 12 см, 11 во Ѓуриште, 10 во Прилеп, 8 во Охрид, 6 см во Битола и Тополчани, 4 см во Скопје-Зајчев Рид и во Крива Паланка, три сантиметри снег има во Берово и Куманово, два во Штип и еден сантиметар снежна покривка е измерена во Скопје кај Петровец.

Измерен е наврнат воден талог за изминатите 24 часа. До 7 часот се измерени 13 литри на метар квадратен во Виница, 12 во Лазарополе и Пожаране, 9 во Маврово, 7 во Прилеп, 6 во Битола, 5 во Крушево и Тетово, 4 во Охрид, Претор и Топлчани, три литри во Крива Паланка и Кавадарци, два во  Скопје-Зајчев Рид и во Берово и по еден литар на метар квадратен во  Скопје-Петровец, Струмица и Куманово.

Најниска температура од минус 6 степени утрово била измерена во Маврово, 5 степени под нулата во Крушево, -3 во Лазарополе, -2 во Крива Паланка, Прилеп и Берово, -1 степен во Тетово. Нула степени се измерени во Скопје, Охрид, Битола, Штип, Струмица, Куманово, Виница и Претор, 1 степен во Кавадарци и Демир Капија, два во Дојран и три степени во Гевгелија.

УХМР информира дека времето денеска претпладне ќе биде  променливо облачно со локален снег со послаб интензитет. Околу пладне облачноста ќе се намали, врнежите ќе престанат насекаде и ќе преовладува умерено облачно и студено време. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, кој на места ќе биде и до 70 километри на час.

Максималната температура ќе се движи од -1 до 5 степени.

Во наредните денови времето ќе биде стабилно со негативни утрински температури, а дневните ќе бидат во пораст.

Најчитани вести