ТОП,Свет

Во Минхен постигнат договор за Сирија

Во Минхен постигнат договор за Сирија

Светските сили постигнаа договор за прекин на конфликтот во Сирија, кој би требало да стапи во сила во рок од една недела, пишува Ројтерс.

Договорено е постепено прекинување на непријателствата и брза испорака на хуманитарна помош, со цел да се создадат услови за заживување на мировните преговори, објави британската агенција.

Не постигнавме договор за моментално прекинување на руските напади, но дојдовме до посветеност на процесот што, ако биде успешна, ќе ја промени ситуацијата, наведува нивниот извор.

Американскиот државен секретар Џон Кери, кој учествуваше на состанокот во Минхен, рече дека е постигнат договор за целосен прекин на непријателствата во рок од една недела, според АФП.

Како што е наведено, договорот нема да се однесува на Исламска држава, Форнотот Ал Нусра и другите терористички групи.

Кери изјави дека договорот за прекин на огнот е „амбициозен“
Кери: Договорот за прекин на огнот е „амбициозен“

Џон Кери изјави дека договорот за прекин на огнот е „амбициозен“, и дека ќе биде вистински тест дали различните завојувани страни во Сирија ќе ги почитуваат обврските.

Она што го имаме тука се зборови на хартија, она што ние треба да се види во наредните денови е примената на теренот, рече тој.

Кери изјави дека двете страни се согласни дека разговорите од Женева, треба што поскоро да бидат обновени.

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека главниот резултат на состанокот е потврдата на резолуцијата на ОН за Сирија.

Како што вели тој, „постои причина да се надеваме дека сме направиле добра работа.”

Работната група со која претседаваат САД и Русија ќе работи во консултации со различни групи во Сирија врз спроведување на прекинот на огнот, според ББС.

Лавров изјави дека мировните преговори во Женева би требало да започнат што е можно поскоро и дека во нив двете треба да бидат вклучени сите сириски опозициски групи.

Тој додаде дека завршувањето на конфликтот ќе претставува тешка задача.

Британскиот министер за надворешни работи Филип Хамонд, сепак, рече дека завршувањето на конфликтот може да успее само ако Русија ги суспендира воздушните напади, со кои што помага за унапредување на сириските владини сили во борбата против на опозицијата.

Западните дипломати предупредуваат дека Русија досега не пројавила интерес за Асад да ја напушти власта и дека работат на воена победа во Сирија.

Шефовите на дипломатиите на 17-те земји членки на Контакт-групата за Сирија се сретнаа во Минхен, во обид за отпочнување на сирискиот мировен процес, а домаќините на средбата беа Американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

Сирискиот мировен процес е на работ на колапс, додека Европа се заканува уште еден голем прилив на бегалци од десетици илјади Сиријци се на турската граница на север од Алепо, каде што, според набљудувачите тврдат, загинаа 500 луѓе од бомбардирањето започна на 1 февруари.

Русија предложи прекин на огнот од 1 март и Вашингтон верува дека Москва и да се даде на сириската влада за три недели да ги уништи умерена бунтовнички групи и САД се одмазди, така што предлогот за прекин на огнот стапува на сила веднаш.