петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во минско поле загина десетгодишно момче во Република Српска

minskopole

Поврзани вести

Десетгодишо дете загина во екплозија во минско поле во местото Карановац кај Петрово во Република Српска, јавија медиумите од Бања Лука.

Таткото на детето се здобил со тешки повреди по целото тело и е згрижен во Универзитетскиот клинички центар во Тузла.

Според полициските извори, несреќата се случила вчера кога детето и неговиот татко собирале старо железо и влегле во обележано минско поле.

Со нив бил и чичкото на момчето, но тој не е повреден.

Чичкото по експлозијата на мината настраданите ги донел до Брза помош во Грачаница, каде имало обид за реанимација на  детето, кое било донесено без знаци на живот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести