вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Во напад на пакистанската авијација убиени над 100 бунтовници

Цел на нападите биле осум бунтовнички кампови во племенскиот регион на Северен Вазиристан, наведуваат извори за западни медиуми.

avioni

Последни вести

Околу 100 бунтовници се убиени во воздушни удари на пакистанската воена авијација во северозападните делови кои граничат со Авганистан.
Цел на нападите биле осум бунтовнички кампови во племенскиот регион на Северен Вазиристан, наведуваат извори за западни медиуми.
Претпоставка е дека најголем дел од убиените се Узбекистанци и други странски борци. Меѓу убиените е и Абу Абдул Рајман ал Мани за кој се смета дека помогнал при организирање на нападот и опсадата пред една недела на аеродромот во Карачи каде имаше 36 жртви. За нападот одговорност презедоа узбекистански екстремисти како и пакистански талибанци.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести