петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Во напад во ЦАР убиени 1.000 лица

Во напад во ЦАР убиени се околу 1.000 лица, соопшти денеска „Амнести интернешнл“.

car

Поврзани вести

Пред две недели, како одмазда на нападот на христијанските полицајци, муслиманските бунтовници во Централноафриканската Република убиле околу 1.000 лица.

Првично, Обединетите Нации соопштија дека се убиени 450 лица во главниот град Бангиј и уште 150 лица во други градови.

Дводневното насилство од страна на бунтовниите од групата Селека е последица на убиството на 60 муслимани од страна на христијанските полицајци, соопштуваат од „Амнести интернешнл“.

Поради насилството и тероризомот, Франција испрати 1.600 војници на помош.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести